Jak navrátit oblečení původní barvu a zabránit blednutí?

ID: 41

Vaše oblíbené kousky oblečení, které často perete, časem mění barvy. Zářivé barvy blednou, bílá poněkud žloutne a černá zase šedne. Vybledlé oblečení ve vašem šatníku již nemá co dělat, to byste si koledovali o pěkné módní faux pas. Ale nesmutněte, naštěstí existuje pár triků, které vám barevnou katastrofu mohou pomoci zvrátit. 

Proč oblečení časem bledne?

Největším viníkem způsobujícím blednutí barevného a černého oblečení je slunce, ovšem pračka a sušička také nejsou žádná neviňátka. Během každého pracího cyklu se vlákna látky o něco ztenčí a ztratí i trochu barevného pigmentu. Je třeba řídit se pokyny k praní na cedulkách na oblečení, protože zbytečně vysoká teplota pracího cyklu a sušení v sušičce většině materiálů spíš škodí. Na sytosti barev se také podepisuje nadměrné používání pracích prostředků, jako jsou třeba bělidla. Zkontrolujte si, v čem perete a raději vaše prostředky nahraďte jejich eko variantami. 

Jak blednutí preventivně zabránit? 

Ustalte barvy: nové oblečení (hlavně to, u kterého máte podezření, že by pouštělo barvu) vyperte v ustalovači barev, který pořídíte v jakékoli drogerii, nebo buďte eko a do bubnu přidejte odměrku kuchyňské soli. Barvy se ustálí a zpomalí se jejich blednutí. 

Oblečení přerubte: před praním a sušením v sušičce všechno oblečení přerubte. Vnějším vlivům, mechanickémů poškození a pracím prostředkům tak bude vystavena méně viditelná část vašeho prádla. A pokud dojde k samotnému blednutí, bude to na vnitřní straně.

Třiďte prádlo: k bezpečnému zachování barev vám před praním pomůže vytřídění prádla. Všichni známe klasické dělení na tmavé, světlé a barevné. Jenže černý svetřík a tmavě modré džíny, nebo světle žlutá trička a khaki kalhoty k sobě sice pasují barevně, ale prát byste je měli zvlášť. Separujte prádlo nejen podle barev, ale také podle materiálů. Drsné džíny by v pračce mohly vlákna svetříku mechanicky poškodit a zeslabit a svetřík by pak byl náchylnější k blednutí. 

Snižte teplotu praní: studená voda je k vláknům a tedy i k barvám u oblečení šetrnější než ta teplá, nebo dokonce horká. Prádlo perte na nejnižší možnou teplotu, nejenže zachováte barvy, ale také ušetříte energii. Jen si dejte pozor na používání pracího prostředku vhodného i pro praní ve studenější vodě, ne všechny jsou k tomu totiž určeny. 

Vyhněte se sušičce: pokud je to možné, preferujte sušení prádla na sušáku a nejlépe venku (ovšem nenechávejte barevné prádlo na šňůře moc dlouho kvůli vyšisování). 

Jak doma barvy znovu obnovit? 

Pokud už byla škoda napáchána a některé vaše oblíbené kousky oblečení už vypadají poněkud zašle a použitě, stále existuje naděje na jejich záchranu. S pomocí pár jednoduchých tipů můžete vaše oblečení opět oživit.

Slunce: ačkoliv jsou sluneční paprsky jedním z viníků blednutí barevného prádla, na to bílé jsou naopak pomocníkem doslova k nezaplacení. Nechte bílé prádlo rozložené na slunci po dobu několika hodin a uvidíte ten rozdíl. Jedná se o skvělý, dostupný a udržitelný tip na to, jak prádlo přírodně vybělit. Použít samozřejmě můžete i kupované bělidlo, ale varianta se sluncem je přeci jen šetrnější jak k planetě, tak i k samotným vláknům vašeho oblečení.

Soda: již vybělené prádlo udržíte déle bíle, když před každým praním přidáte lžíci jedlé sody přímo do bubnu pračky. Pro samotné bělení zašedlého bílého prádla smíchejte půl hrnku jedlé sody s půl hrnkem peroxidu vodíku, dobře rozmíchejte a následně směs vlijte do přihrádky k pracímu přípravku. Do mixu sody a peroxidu zředěného vodou můžete prádlo také před samotným praním nejprve namočit a až poté vyprat v pračce. 

Sůl: jak už bylo zmíněno výše, na blednutí a šednutí barevného a tmavého oblečení se podílí i nadměrné používání pracích prostředků, jejichž rezidua obalí vlákna látky a barva se pak ztrácí. Tomuto procesu zabráníte přidáním půl hrnku kuchyňské soli do bubnu pračky. Sůl také zjemní tvrdou vodu, protože rozpouští minerály obsažené v tvrdé vodě, takže zastoupí i funkci změkčovadla. 

Ocet: jako změkčovadlo působí i bílý ocet, stejně tak jako sůl napomůže k projasnění zašlých barev. Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. 

Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma. V drogerii pořídíte barvy na textil ve formě prášku nebo roztoku, tam se pak stačí řídit pokyny výrobce. A nebo vsaďte na udržitelnější variantu a zkuste prádlo obarvit třeba v kávě, černém čaji, nebo kurkumě. Toto je skvělý způsob k oživení barev, nebo k vytvoření úplně nového a originálního kousku.

Zdroje: pixabay; freepik; pexels

Podobné články

Pro inspiraci
před 2 roky

Co nás v módě v roce 2022 čeká a nemine?

Číslovka 2022 může působit magicky. Podle numerologů nás v tomto roce čekají neustálé změny a nic nebude, jak se říká, nalajnované. Neměli bychom tedy neuváženě riskovat,...

uživatel
Bonanza
Shop
Pro inspiraci
před 3 roky

Módní doplňky 2021 - povzneste svůj outfit do hvězdných výšin!

Správně zvolený módní doplněk může z průměrného outfitu udělat model hodný hollywoodských hvězd. Že si nejste jistí, co právě letos frčí? Prošli jsme za vás...

uživatel
Bonanza
Shop
Přidat